Diş Temizliği ( Detertraj ) dişlere ZARAR VERİR Mİ ?

Aslında doğru ve etkin bir temizlik yaptığınız zaman biz Diş hekimlerine temizlik yaptırmak için ihtiyacınızın olmadığını biliyor muyudunuz?

Etkin temizlik nedir?

Temizlik yaptırırsam dişlerime zarar verir miyim sorularının cevabı ise; Etkin temizlik, diş fırçalamak, dili temizlemek, diş araları için diş ipi kullanmak ve ağız suyu ile diş eti sağlık ve bakımını desteklemek şeklindedir.

Yazarken ve okurken uzun işler gibi görünse de aslında totalde sadece 3 dakikanızı alacak işlerdir. Bu işleri de maalesef düzgün ve düzenli bir şekilde yaptığımızı söyleyemiyoruz. Temizliğin bir zararı var mı sorusuna gelince.

Ağız içinde birikmiş plak, plaktan tartara ve taşa dönüşmüş yapılar var ise bunları ağız içinden uzaklaştırmanın faydası olur, zararı olmaz. Çünkü bu yapılar zamanla diş etini de olumsuz etkileyerek, diş eti çekilmelerine, hatta kemik ve diş kayıplarına dahi sebep olabilmektedir.

Kavitron dediğimiz fotoğrafta da gördüğünüz cihaz ise, oluşmuş diş taşlarını kırarak uzaklaştırmak için kullanılır. Dişe direk kuvvetle uygulanmaz. Profesyonel ellerde yaptırdığınız sürece diş temizliğinin dişlere her hangi bir zararı yoktur.

Yine söylemek istiyorum , siz iyi baktığınız ve temizlediğiniz taktirde aslında temizlik yaptırmak için bize de ihtiyacınız yoktur 🙂 Sadece rutin 6 ay kontrollerinize gelip görünmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.